Obowiązek ochrony zabytków i opieki nad zabytkami nakłada ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ( Dz. U. z 2003r. Nr 162 poz. 1568 z późn. zm.). Określa ona przedmiot, zakres i formy ochrony zabytków. Niezależnie od obowiązku ochrony zabytków, stanowiących historyczną i materialną spuściznę pokoleń, zachowanie, a także przywrócenie zabytkom utraconych walorów jest uzasadnione społecznie i ekonomicznie. Zgodnie z ww. ustawą ZABYTEK oznacza nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece
nad zabytkami ( Dz. U. z 2003r. Nr 162 poz. 1568 z późn. zm.).pdf
Program opieki nad zabytkami Gminy Sadki 2017 – 2020.pdf
W świetle ustawy ochronie i opiece podlegają bez względu na stan zachowania:
Gmina Sadki posiada dużą wartość kulturową, jako zespół ukształtowany na zasadach ciągłości kulturowej, w oparciu o zachowany średniowieczny układ lokacyjny, wypełniony obiektami zabytkowymi i zespołami z różnych okresów historycznych. Zasoby kulturowe podnoszą atrakcyjność gminy,są także istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego, zwłaszcza w kontekście położenia na terenach o wysokich walorach krajobrazu przyrodniczego i kulturowego.
Podstawowymi narzędziami prawnej ochrony zabytków, wynikającymi z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, są:
- rejestr zabytków,
- utworzenie parku kulturowego,
- uznanie zabytku za pomnik historii,
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
tan zabytków gminy Sadki według danych wojewódzkiego konserwatora zabytków – oddział w Bydgoszczy
na dzień grudzień 2017 rok:
- Zabytki ruchome: 70 w ewidencji
- Zabytki nieruchome: 130 w ewidencji
- Zabytki archeologiczne w ewidencji: 447 ( niektóre stanowiska mogą już nie istnieć).