Opona to surowiec. Nie wyrzucaj – odzyskuj!
Zużyte opony to nie odpad, lecz cenny surowiec, który zamiast trafić do odpadów może zostać ponownie wykorzystany w produkcji nowych wyrobów oraz w przemyśle.
Zużyte opony stanowią wyzwanie środowiskowe – ich rozkład może trwać nawet kilkadziesiąt lat, a niewłaściwe ich składowanie prowadzi do zanieczyszczenia gleby i wód. Dzięki odpowiedniemu przetwarzaniu opon mogą zostać ponownie wykorzystane, m.in. w produkcji nawierzchni sportowych, elementów infrastruktury czy jako paliwo alternatywne.
Dlatego Gmina Sadki dołączyła do Ogólnopolskiego Programu „Opona to surowiec”, którego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i firm z branży oponiarskiej, w szczególności firm z branży rolniczej, transportowej oraz wulkanizacyjnej oraz promowanie odpowiedzialnego postępowania ze zużytymi oponami. Takie działania pomagają ograniczyć zjawisko nielegalnego składowania opon i chronią środowisko naturalne.
Program koncentruje się na:
- prawidłowym zagospodarowaniu zużytych opon,
- ograniczaniu ich negatywnego wpływu na środowisko,
- promowaniu odzysku i recyklingu materiałów,
- wspieraniu działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.
Do udziału w Programie zapraszamy, także:
- serwisy samochodowe,
- firmy transportowe,
- punkty wymiany opon,
- przedsiębiorców związanych z branżą motoryzacyjną, oponiarską
działających na terenie naszej gminy.
Udział w Programie to realny wkład w ochronę środowiska oraz możliwość wspólnego budowania dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie:
https://oponawobiegu.pl/formularz-dla-przedsiebiorcow/
Dbajmy razem o naszą planetę – wybierajmy świadome i odpowiedzialne rozwiązania!

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!